Lubycza Królewska - podróż sentymentalna Zobacz większe

Lubycza Królewska - podróż sentymentalna

A53

Nowy produkt

Tytuł: "Lubycza Królewska i okolice - podróż sentymentalna"
Autor: Tomasz Żelaźny
Rok wydania: 2015
Ilość stron:99
Oprawa: Miękka
Format: 29x20cm
ISBN: 978-83-65016-00-3
Waga: 0,400 kg

Więcej szczegółów

30,00 zł brutto

Więcej informacji

Słowem wstępu:
Każdy dzień, każda chwila staje się przeszłością tuż po niej i historią już następnego dnia. Czasem zostaje w naszej pamięci, częściej to jedynie mgliste wspomnienie. Pomysł stworzenia tego albumu przyszedł mi do głowy zupełnym przypadkiem, kiedy przeglądałem dawne kroniki szkolne podczas spotkania nauczycieli i uczniów z dawnych lat w Hrebennem. Ta publikacja nie jest książką historyczną. To jedynie próba pokazania życia mieszkańców gminy Lubycza Królewska. Taka podróż sentymentalna w lata minione, choć nie tak znowu odległe. To próba zatrzymania czasu, którego mamy tak niewiele. Historia naszej Małej Ojczyzny jest skomplikowana, ciekawa, z pewnością bardzo bogata i niejednoznaczna. Starałem się dotrzeć możliwie do wielu instytucji, miejsc i ludzi w poszukiwaniu przeszłości zapisanej na fotografiach, w dokumentach, we wspomnieniach. Tak aby historia mieszkańców, naszych sąsiadów, znajomych, nieznajomych, wszystkich którzy tworzyli nasze społeczeństwo i nadal je tworzą była w miarę pełna. To spojrzenie na ludzi, tych którzy niestety już odeszli i żyją jedynie w naszej pamięci i na fotografiach, ale także tych którzy żyją wśród nas. Postaci barwnych, ciekawych i często nietuzinkowych. To próba zatrzymania przeszłości zawartej w dokumentach i kadrach fotograficznych. Historia śmieszna i straszna, trywialna i wzniosła - jak życie.
Przeszłość zarówno ta oficjalna, jak i wycinki z mniej oficjalnego życia. To nie jest historia PRL, choć opowieść ta kończy się w początkach lat 90 - tych. Poprzedni ustrój i związane z nim rytuały nie mają tu nic do rzeczy. Uczestniczyliśmy w nich tak samo jak i bierzemy udział w teatrze życia i dziś. Tamten ustrój miał swoje zalety i wady, ale nie wolno przekreślać tych kilkudziesięciu lat. Bo to byłoby tak jakbyśmy wyrzucili wiele lat swojego życia udając, że ich nie było. Demokracja też nas nie rozpieszcza i życie po upadku PRL nie dla wszystkich w naszej gminie jest łatwe, proste i łaskawe.
To historia gminy Lubycza Królewska i jej mieszkańców. Wybiórcza, z pewnością niepełna. Byłoby idealnie, gdyby udało się znaleźć materiały przedwojenne z terenu naszej gminy. To niestety jest trudne z uwagi na to, że częśd z nich trafiło do b. ZSRR, część spłonęła zaraz po wojnie. W Państwowych Archiwach niewiele ich zostało. Trudno było jeździć do Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie, gdzie są zdjęcia przedwojenne i z czasów wojny z Lubyczy Królewskiej. Fotografie naszych Starszych Braci w wierze, którzy przed wojną stanowili większość mieszkańców Lubyczy Królewskiej. Niestety ich los został przypieczętowany w komorach gazowych niedalekiego Bełżca, gdzie ich zamordowano.
Po wojnie tu rodziło się życie, tu przyjeżdżali ludzie z innych stron. Stąd wywieziono wielu Ukraińców, często sąsiadów, w ramach akcji Wisła. Zostało ich niewielu, ale są. Żyją wśród nas i oni są obecni w tej publikacji. Być może ów album sprawi, że znajdzie się więcej dokumentów i zdjęć z minionego okresu i być może trzeba będzie wydać ten album w nowej, poszerzonej wersji. Oby. Dziękuję wszystkim, którzy pomogli mi udostępniając swoje prywatne archiwa.
Historia jest historią, ale musimy o niej pamiętać. Bo dzisiejszy dzień jutro też będzie historią. To nasza powinnośd o tym pamiętać. Zatem zapraszam i ruszamy w podróż sentymentalną.
Tomasz Żeleźny

Opinie

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Lubycza Królewska - podróż sentymentalna

Lubycza Królewska - podróż sentymentalna

Tytuł: "Lubycza Królewska i okolice - podróż sentymentalna"
Autor: Tomasz Żelaźny
Rok wydania: 2015
Ilość stron:99
Oprawa: Miękka
Format: 29x20cm
ISBN: 978-83-65016-00-3
Waga: 0,400 kg